Jaką kupić stolarkę okienną (cz.1)?

26 sierpnia 2012
Tomasz Turkoniak

Ostatnio wielu ludzi zadaje mi pytania: Jakie okna najlepiej kupić do domu – z podwójnym czy z potrójnym szkleniem?? Czy okna z potrójnym szkleniem są faktycznie takie energooszczędne?? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. A wszystko to za sprawą marketingu, który do cna wypierze nasze mózgi i opróżni kieszonki naszych portfeli.
We wszystkich ulotkach reklamowych sprzedawcy prześcigają się w wartościach współczynnika przenikania ciepła U. Im niższy współczynnik przenikania ciepła tym lepiej.
W tej nierównej walce to okno z podwójnym szkleniem będzie charakteryzowało się wyższym współczynnikiem przenikania ciepła niż okno z potrójnym szkleniem o tych samych wymiarach. Zatem nasuwa się nam już pierwszy wniosek, że budynek wyposażony w okna z potrójnym szkleniem powinien zużywać mniej energii. Ale czy tak jest naprawdę??
Niski współczynnik przenikania ciepła U utożsamiany jest z energooszczędną stolarką okienną, co oczywiście nie jest do końca prawdą.
Jeszcze nie spotkałem się w swojej praktyce, aby sprzedający zamieszczali w ulotkach reklamowych wartości współczynnika przepuszczalności energii promieniowania słonecznego przez oszklenie g. Co oznacza ten współczynnik g. Może trochę teorii.
Promieniowanie słoneczne padające na oszklenie stolarki okiennej częściowo zostanie odbite, częściowo zaabsorbowane i częściowo przepuszczone. Współczynnik przepuszczalności energii promieniowania słonecznego przez oszklenie jest niczym innym jak ilorazem promieniowania przepuszczonego do promieniowania padającego i przybiera wartości od 0 do 1.
Tutaj już dochodzimy do drugiego wniosku, że okna z potrójnym szkleniem będą przepuszczać mniej promieniowania słonecznego niż okna z podwójnym szkleniem. Mniej przepuszczonego promieniowania słonecznego to mniejsze zyski ciepła w budynku.
Na potrzeby artykułu przeanalizowałem pod względem energetycznym okno o wymiarach 1,20×1,50 m, usytuowane od strony południa w ścianie zewnętrznej pomieszczenia, w którym podczas sezonu grzewczego panuje temperatura 20˚C.

Okno z podwójnym szkleniem:
– współczynnik przenikania ciepła U dla okna – 1,39 W/m2*K,
– współczynnik g = 0,67,
– straty ciepła Qt = 243,20 kWh/rok,
– zyski ciepła Qs = 469,92 kWh/rok.

Okno z potrójnym szkleniem:
– współczynnik przenikania ciepła U dla okna – 0,88 W/m2*K,
– współczynnik g = 0,50,
– straty ciepła Qt = 157,13 kWh/rok,
– zyski ciepła Qs = 350,69 kWh/rok.

Po przeprowadzeniu analizy energetycznej wyklarował się nam kolejny wniosek. Różnica pomiędzy zyskami ciepła a stratami ciepła dla okna z podwójnym szkleniem jest wyższa niż dla okna ze szkleniem potrójnym. W tym przypadku bilans energetyczny jest korzystniejszy dla tego pierwszego. Zyski ciepła wzięły górą nad stratami ciepła.
Zyski ciepła to nieodłączny składnik bilansu energetycznego, który będzie decydował o zużyciu opału na cele grzewcze. Każdy z nas miał okazje się o tym przekonać przebywając w pomieszczeniach od strony północnej i południowej w słoneczny zimowy dzień.
Podsumowując dzisiejsze wywody, przed zakupem stolarki okiennej należy od sprzedawcy zażądać przeprowadzenia analizy ekonomiczno-energetycznej, która w jednoznaczny sposób odpowie na postawione na wstępie pytania. Na szczęście niektórzy sprzedawcy już wykonują bezpłatnie takie analizy dla swoich klientów.

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

1 komentarz

  1. Gracjan Heba

    Bardzo ciekawe, nie wiedziałem że istnieją, prześle ten artykuł szwagrowi bo on sobie do mieszkania wstawił potrojne okna.Chłytem matedingowym :>

    Odpowiedz

Dodaj komentarz