Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.1)?

20 maja 2013
Tomasz Turkoniak

Z takim pytaniem borykają się inwestorzy, którzy zastanawiają się nad podjęciem decyzji o termomodernizacji swojego domu. Przy podejmowaniu tego typu decyzji inwestorzy często kierują się fałszywymi przekonaniami i mitami na temat docieplania budynku.
Jednym z mitów, z którym się często spotykam jest to, że ściany wykonane z cegły ceramicznej pełnej zwłaszcza z pustką powietrzną nie wymagają docieplenia. Nic bardziej mylnego. Jest to bardzo energochłonna ściana, ponieważ mur z cegły charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną, która oscyluje w granicach 0,77 W/mK, tj. około dwadzieścia razy większą niż styropian. Natomiast opór cieplny niewentylowanej pustki powietrznej gr. 40-60 mm odpowiada styropianowi gr. jedynie 7 mm!! Żadna rewelacja. Izolacyjność pustki powietrznej jest bardzo przeceniana.
Takie rozwiązanie było godne polecenia…ale sto lat temu.
Przykładowe rozwiązanie ściany ceglanej, która była modna w ubiegłym stuleciu, przedstawia się w sposób następujący, patrząc od strony wewnętrznej: tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm, cegła ceramiczna pełna murowana na zaprawie cementowo-wapiennej gr. 250 mm, pustka powietrzna niewentylowana gr. 40-60 mm, cegła ceramiczna pełna murowana na zaprawie cementowo-wapiennej gr. 120 mm i tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm.
Dla zbudowanej ściany z takich komponentów współczynnik przenikania ciepła U wynosi aż około 1,14 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1,0 m2 ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
– olej opałowy: 55,70 zł/rok,
– energia elektryczna: 77,86 zł/rok,
– węgiel kamienny: 13,48 zł/rok,
– gaz płynny: 38,56 zł/rok,
– gaz ziemny: 28,49 zł/rok,
– drewno opałowe: 14,76 zł/rok,
– eko-groszek: 21,25 zł/rok.
W przypadku docieplenia rozpatrywanej ściany styropianem EPS 70 gr. 150 mm, współczynnik przenikania ciepła wynosiłby już tylko około 0,22 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1,0 m2 ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
– olej opałowy: 10,75 zł/rok,
– energia elektryczna: 15,03 zł/rok,
– węgiel kamienny: 2,60 zł/rok,
– gaz płynny: 7,44 zł/rok,
– gaz ziemny: 5,50 zł/rok,
– drewno opałowe: 2,85 zł/rok,
– eko-groszek: 4,10 zł/rok.
W chwili obecnej każdy z nas jest w stanie odpowiedzieć na pytanie czy docieplać budynek i znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem, czy może lepiej inwestować w skład opału?

Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

1 komentarz

  1. Remik

    Może po prostu nie ocieplać, a kłaść budynki, które są solidne. Co to oznacza, pochłaniają ciepło i je izolują. Oczywiście do tego są potrzebne odpowiedni fachowcy, którzy zastosują dobre metody.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz