Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.2)?

27 maja 2013
Tomasz Turkoniak
W poprzednim tygodniu rozprawiliśmy się z mitem dotyczącym docieplania ścian zewnętrznych z cegły ceramicznej pełnej wraz z pustką powietrzną, albowiem w poglądach wielu inwestorów istnieje przekonanie o braku potrzeby termomodernizacji budynku o takich właśnie ścianach.
W tym tygodniu na celownik weźmiemy ściany kamienne, których grubość w budynkach mieszkalnych niejednokrotnie przekracza wartość ponad 1,00 m. Właściciele takich budynków żyją ze świadomością, że ściany o takiej grubości izolują bardzo dobrze przed utratą ciepła. Są przekonani, że im grubsza ściana tym lepiej. Niestety rzeczywistość jest inna. Ściany kamienne są bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Bardzo dobrze przewodzą pieniądze z naszych portfeli do portfeli właścicieli składów opału.
Dlaczego tak się dzieje? To bardzo proste. Powodem jest bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, który dla ściany z piaskowca wynosi 2,5 W/mK, tj. około 62 razy więcej niż styropian.
Przykładowe rozwiązanie ściany kamiennej przedstawia się w sposób następujący, patrząc od strony wewnętrznej: tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm, kamień (piaskowiec) murowany na zaprawie glinianej gr. 1000 mm i tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm.
Dla zbudowanej ściany z takich komponentów współczynnik przenikania ciepła U wynosi aż około 1,62 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1 m2 ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
– olej opałowy: 79,15 zł/rok,
– energia elektryczna: 110,64 zł/rok,
– węgiel kamienny: 19,15 zł/rok,
– gaz płynny: 54,80 zł/rok,
– gaz ziemny: 40,48 zł/rok,
– drewno opałowe: 20,97 zł/rok,
– eko-groszek: 30,20 zł/rok.
W przypadku docieplenia rozpatrywanej ściany styropianem EPS 70 gr. 150 mm, współczynnik przenikania ciepła wynosiłby już tylko około 0,23 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1 m2 ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
– olej opałowy: 11,24 zł/rok,
– energia elektryczna: 15,71 zł/rok,
– węgiel kamienny: 2,72 zł/rok,
– gaz płynny: 7,78 zł/rok,
– gaz ziemny: 5,75 zł/rok,
– drewno opałowe: 2,98 zł/rok,
– eko-groszek: 4,29 zł/rok.
Po przeanalizowaniu powyższych cen jednostkowych od razu można wysnuć wniosek, że ściany kamienne są bardzo energochłonne bez względu na ich grubość. Dopiero docieplenie takich przegród może znacząco obniżyć koszty ogrzewania budynku. Należy również mieć na uwadze fakt, że nie zawsze ściany kamienne można będzie docieplić styropianem.
fot.1. Zdjęcie termowizyjne ściany kamiennej o grubości ponad 1,00 [m]. Pod otworem okiennym zwiększone straty ciepła w wyniku  zamontowania grzejnika. Powyżej otworu okiennego dobrze izolowana ściana o grubości zaledwie 0,14 [m] - mur szachulcowy (pruski) wypełniony specjalną zaprawą termoizolacyjną.
Tomasz Turkoniak
Inżynier budowlany, współwłaściciel biura projektowego, pasjonat nowoczesnych rozwiązań materiałowych, zwolennik budownictwa energooszczędnego i ekologicznego, bloger, aktywny użytkownik for budowlanych, jego motto w życiu zawodowym to "im więcej wydajesz tym więcej oszczędzasz".

Dodaj komentarz